Friday, 29 April 2016

10 причини да прочетете "Самодива" от Краси Зуркова

So, since my posts in the last year have all been in Bulgarian, I decided I'd be a good idea to write this one in English. I present to you the ten reasons why you must read Krassi Zourkova's novel 'Wildalone'.

10- I very much like the setting in the book. I've always wanted to study abroad one day, and I think I really got the idea of being all by yourself in another country. It could actually be quite scary and it takes time to get used to other culture's understandings.

9- I fell in love with the side characters. One of the things i most look forward to in a story are the sidekicks and I am so happy i didn't get disappointed with those one.

8- The mythology aspect of the story. I found it very intriguing that the author decided to use Bulgarian folklore. And, of course, that it collided so good with the Greek mythology elements.

7- The brothers- Rhys and Jake. I didn't know under what number to put them because my feelings are kind of messed up. I really liked both of them, but I think Jake stood a little bit more up to me. 

6- The protagonist's bravery. Thea was inspiring in so many ways- she decided to go all the way from her own country to America, she had the guts to find out the secrets about her family. I don't know about you, but in her place i'd be way more scared about all the things I am not aware of.

5- The plot. I think the author's ideas were very interesting, and what's more important, really well develloped. Though, i can't tell you more, otherwise i may ruin the pleasure of reading the book.

4- The feeling you get while reading this novel. You want to know everything, but yet again, hope for that mysteriousness to stay with you.

3- The fact that the book was written in Bulgarian and not translated from English really makes me love it even more.

2- Okay, that may sound weird, but just think about how the gorgeous cover will look on your bookshelf.

1- The thing that i liked the most was the writing style, actually. In the beginning it felt a little unusual, but i guess that was what was so special about it.

I suggest you go to the nearest bookstore and purchase this book as soon as you can.
So, that was for today. 

See ya!





Tuesday, 5 April 2016

Перфектна химия от Симон Елкелес

Историята, която Симон Елкелес ни разказва, представя коренно различните Алекс и Бритни. Тя е перфектната дъщеря, живееща своя перфектен живот с перфектното си семейство. А той- лошото момче, член на опасна банда. Но може би не всичко е такова, каквото изглежда. Не и когато момче от южната и момиче от северната страна започват да се влюбват един в друг.

Благодаря на издаделство "Ибис" за възможността!
Ревюто може да съдържа спойлери!!!

Аз съм човек, който обожава да чете подобен тип романи. И въпреки че всички ми мърморят колко клиширани били вече любовните истории, просто не мога да се спра.

Вярно, на пръв поглед "Префектна химия" е поредната история, представяща ни премеждията на перфектното момиче и лошото момче, които постепенно започват да се опознават, а накрая се намират безднадеждно влюбени един в друг. Ала всъщност към този много често срещан мотив авторката ни показва трудния живот на един латиноамериканец, неразбирателствата в едно не толкова перфектно семейство и всичко между тези две отправни точки.

Бритни Елис, така позната като перфектното момиче, наистина ми направи впечатление. Тя търпеше непрекъснато критикуващата си майка, приятелите, които й обърнаха гръб и накрая се научи да не се интересува от чуждото мнение. Грижите и обичта, които даваше на сестра си, ме трогнаха дълбоко.

Алекс, от друга страна, не очаквах да привлече дотолкова вниманието ми. Разчитах, че ще се прояви като най-обикновено лошо момче, на което му е дотегнало от света, но бях опровергана. Той, като най-голям мъж в семейството си, помагаше с прехраната, опитваше да възпитава братята си и да бъде достоен пример за подръжание.

Може би това което най-много ми допадна, е начинът по който Елкелес е представила предградията на Чикаго. Разделението между хората, бандите, богаташките клубове и галерии- всичко това издигаше стени между двете части на града, които главните герои малко по малко започнаха да разбиват.

Но нека не забравяме и второстепенните герои. Сиера се доказа като достойна най-добра приятелка на Бритни, подкрепяйки я непрекъснато и я приемше такава, каквато е.

Учителката по химия беше един персонаж, когото със сигурност няма да забравя. Все пак заради нея двамата ни герои намериха пътя си един към друг.

Не бива да подценяваме и Пако. Това момче, отхвърлено от собственото си семейство, жертва живота си за Алекс, тъй като искаше той да успее и да се измъкне от Кървавите Латиноси. Смятам, че заслужава огромни адмирации.

Накрая ще кажа, че бях очарована от историята, която писателката споделя с нас. Смях се и тъжих заедно с героите, минавах с тях през изпитанията, които животът им поднасяше и накрая получих възможно най-правилния финал. Какво повече бих могла да желая? Препоръчвам с две ръце и нямам търпение да разбера още за братята Фуентес.




Monday, 14 March 2016

Favorite Genre Book Tag

Правила съм този таг миналата година, но няма лошо пак да се помъча с него.
Бях тагната от Криси от Allforbooks да направя този пост, за което много й благодаря. .

1. Кой е любимият ви жанр?- Предимно чета фентъзи и contemporary, но не мога да определя кой от двата жанра предпочитам.

2. Коя е любимата ви книга от този жанр?- Добре, просто е невъзможно да кажа само по една. Но въпреки това ще посоча "Зима" от М. Мейър за фентъзи, тъй като ми е фаворит от тази година,  и, тъй като наскоро не съм чела много contemporary, ще избера "Фенка". Кой би повярвал? 

3. Коя книга ви е накарала да заобичате този жанр?- "Хари Потър" е поредица, която попринцип пробуди любовта ми към четенето. А за другия жанр...не съм сигурна, но може би "Целувка за Ана".

4.Назовете една книга от този жанр, която получава заслужено голямо внимание и една, която заслужава по-голямо внимание.- Заслужено за фентъзи са повечето добре ни познати книги от жанра, но поредицата "Саванти" определено има нужда от по-голямо внимание. Contemporary книги има много, които са подценени- например "Better off friends" на Elizabeth Eulberg. Романи, заслужили любовта на читателите, са тези на Рейнбоу Роуъл и Джени Хан.

5. Кое е нещото, което най-много ви дразни в книгите от този жанр?- Като цяло, това важи за повечето жанрове, съм крайно отегчена да чета за любовни триъгълници. Вярно, има някои изключително добре написани, но напоследък всички са твърде лигави и безинтересни.

6. Назовете автори/поредици от този жанр,които са в списъка ви "трябва да прочета?- TBR списъкът ми е огромен, няма да ви лъжа, но още по-голяма е купчинката ми с книги, които трябва да дочета. Там влизат "Carry on", "The winner's crime", "Елинор и Парк"( да, да- знам), както и още поне петдесет романа. *Упс*


7. До кои светове бихте искали да пътувате и кои герои бихте искали да срещнете?- Само чакам някой да ми даде еднопосочен билет за Хогуортс и няма да ме видите повече.

8. Какво още искате да видите от този жанр?-  Би било приятно, ако авторите дообогатяват сюжетите си.

9. Препоръчайте три свои любими книги от този жанр.- Фентъзи- "Синдер", "Стъкленият трон", "Въглен в пеплта".
Contemporary- "Звезди за Лола", "Аз бях тук", "Всички наши места".

Ако някой има желание, нека се чувства свободен да направи тага.





Monday, 7 March 2016

February Wrap Up

Осъзнавам, че съм малко закъсняла с този пост, но все пак държа да споделя какво прочетох през изминалия месец.

Февруари беше доста интересен и изпълнен с неочаквани четива, тъй като започнах да използвам приложение, начречено Wattpad, където са публикувани всякакви истории, фенфикшъни и т.н. Три от книгите, които ще назова в този пост, съм намерила там, но реших, че ще ги зачета, тъй като всъщност бяха добавени в Goodreads.



1- Крес от Мариса Мейър. Започнах третата част на тази поредица още през месец март, но не бях в настроение да я дочета, след което я дадох на една приятелка, която ми я върна едва в средата на месеца. Зачетох се и я завърших за ден или два. Обожавам сюжета, стила, но най-вече героите, които авторката е създала. 5/5 звезди.

2- Winter отново от Мариса Мейър. Много ме е яд, че още не е издадена у нас, но тъй като не исках да чакам, я прочетох в оригинал. Няма да издавам нищо, но просто знайте, че е прекрасна и щях да се разрева от щастие накрая. 5/5 звезди.

3- Историите, които назовах по-нагоре, ще предтсавя едновременно. А те са "The bad boy stole my bra". която ми е личен фаворит; "The bad bоy, cupid and me", на която по едно време започнаха да ми текат съзли от смях; и "I almost killed my crush's mom". Не съм сигурна какво да напиша, освен че и трите бяха доста добре написани и увлекателни. Докато ги търсех, попаднах на някои наистина потресаващо зле написани, скучни или твърде сладникави, но няма да ви лъжа, I am a sucker for contemporary.

Е, постът беше кратичък, но надявам се не и скучен.
Кое е вашвто любмо четиво за изминалия месец?



Friday, 26 February 2016

Books and songs recommendations

Отадвна мисля дали да направя такъв пост и когато наскоро видях тези на Ана и Кая реших, че най-накрая е време. 
(Песните, които съм съчетала с тези романи, няма да бъдат задължително най-новите или от един музикален жанр.)

1-За една от най-любимите ми книги- "Целувка за Ана"- съм избрала "You belong with me"на Тейлър Суифт. Тази така позната песен, лично според мен, почти напълно подхожда на ситуацията, в която се намира самата Ана:


If you could see
That I'm the one

Who understands you.

Been here all along.
So, why can't you see
You belong with me.

2- Винаги, когато чуя "King" на Years and Years, свързвам песента с Каи и чувствата му към Синдер в първата книга от поредицата, защото текстът е просто толкова подходящ:

I was a king under your control
I want to feel like you've let me go
So let me go
3- Като заговорихме за "Лунните хроники", наскоро се сетих, че "I really like you" на Карли Рей Джебсън напълно си отива с емоциите на Крес:

I really wanna stop
But I just got the taste for it
I feel like I could fly with the boy on the moon
So honey hold my hand, you like making me wait for it
I feel like I could die walking up to the room

4- На мнение съм, че "The weight" на Шон Мендес е най-перфектната песен за "Среднощна корона" и съм готова да се бия с всеки, който е готов да спори с мен:
I never knew,
She was sleeping next door with the kid I grew up with And I can't go back to her anymore, no You tell me you were happier with him, but you want me to stay And you tell me that you needed time but you pushed me away And when you try to take me back, my heavy heart just breaks




5- Накрая, но не на последно място, за "Звезди за Лола" съм избрала Never be alone, отново на Шон(не знаете колко го обичам):
Right now it's pretty crazy
And I don't know how to stop or slow it down
Hey
I know there are some things we need to talk about
And I can't stay
Just let me hold you for a little longer now


Надявам се постът да ви е харесал. Кои са вашите любимци?

Thursday, 18 February 2016

Тъмна дарба от Александра Бракен

Радвам се, че най-сетне имам време да напиша това ревю. Благодаря на издателство "Егмонт" за възможността!

Когато Руби се буди на десетия си рожден ден, нещо в нея е различно. Нещо достатъчно притеснително, че да подтикне родителите й да я заключат в гаража и да повикат полицията. Нещо, което я изпраща в "Търмънд", брутален правителствен „рехабилитационен лагер“. В действителност Руби успява да преживее мистериозното заболяване, което погубва повечето деца в Америка. Но тя и останалите като нея оцеляват, като се сдобиват с нещо много плашещо – умения, които не могат да контролират.
Вече на шестнайсет, Руби е една от опасните.

Руби беше един персонаж, който ме заинтригува още от самото начало. Наистина успях да разбера нея и миналото й. Смятам, че с течение на обстоятелствата момичето много израсна и успя да научи доста неща за себе си. Разбра, че дарбата, от която в началото така се страхуваше, може да й бъде полезна. Руби намери хора, които я разбраха и се застъпиха за нея, които я научиха на доверие и на значението на израза "истинско приятелство".

И като заговорихме за приятелство, нека преминем към Лиъм, Зу и Дунди. Лиъм беше човекът, на когото другите винаги разчитаха. Познат със своята сговорчивост и мил характер, той беше наистина достоен за уважение герой. Въпреки това понякога се държеше наивно, смятайки че ще успее да открие доброто у всекиго. Бремето, което носеше със себе си, беше наистина голямо, но въпреки това той се опитваше да прикрие мъката си, да бъде силен за отбора. 

Зу беше колкото очароватлна, толкова и опасна. Не се колебаеше да защити приятелите си, въпреки че се боеше от уменията си. Изключително смела и в същото време невинна, не ми беше трудно да я заобичам.

Дунди, въпреки киселия си на пръв поглед характер, беше един вид душата на компанията. На недоволстото му бяха изградени повечето шеги в книгата. Самият той беше невероятен приятел и опора, просто не знаеше как да изразява чувствата си по правилен начн. Ала това ме накара да се привържа дори повече към него.

Връзката между Руби и Лиъм беше сладка, но и различна по свой начин. Те не знаеха как да се държат един към друг, бяха просто объркани тийнейджъри, имали късмета да се влюбят един в друг. Което пък доведе до възможно най-трагиянич край и до разбитото ми на милиарди пърченца сърце.

Александра Бракен изключително добре е рзказала историята на тези деца, представяйки едно мрачно бъдеще, в което все пак може да открием надеждата. Следвайки приключенията на главните герои, ние се впускаме в една история изпълнена с напрежение и динамика, любов и приятелство, малко смях и тъга. А краят е просто разтърсващ.

Това беше за днес.
Чао!

Sunday, 7 February 2016

The Book Cake Tag


Отдавна не съм правила таг, но този ми се видя интересен, за това да се залавяме.

1.Брашно - Книга, която е започнала бавно, но после бързо те е грабнала- Хмм, ами принципно, ако на някоя книга първите 50-70 страници са бавни и не ме грабват, я оставям. Но все пак вярата ми в някои от романите и техните автори не ми позволява да действам винаги по този начин и такъв е случаят със "Since you've been gone" на Морган Матсън. Трябваше ми повечко време да навляза в нея, но мисля, че си заслужаваше.


2.Маргарин - Книга, чието резюме е много завладяващо- Тук не бих могла да избера само един роман, ала "Кръвни връзки" е един от многото примери.


3.Яйце - Книга, която мислеше, че ще е кофти, но се оказа доста добра-
Честно да си призная, имах ниски очаквания за  "Фенка" на Рейнбоу Роуел, но се оказа една от най-любимите ми книги.


4.Захар - Сладникава книга- Доста такива ги има. Веднага на ум ми идва да кажа "Любов под гибелна звезда" и мисля, че самото заглавие също подсказва.



5.Глазура - Книга, която покрива всеки елемент, който харесваш - забавни моменти, екшън моменти и др.- Поредицата за "Хари Потър". Съжалявам, сдържах се твърде дълго да не я спомена в този пост.



6.Пръчици - Поредица, към която се обръщаш за повдигане на настроението, когато имаш нужда от това-
Най-често това са поредиците "Саванти" и "Скъпоценни камъни".



7.Черешката на тортата - Любимата ти книга от тази година до този момент-
Ами едната е "The dream thieves" от Маги Стийвотър(тази книга ми разби сърцето), но също така, тъй като наскоро доста започнах да използвам Wattpad, се влюбих в една история там- The bad boy stole my bra. Може би не ви звучи особено...trust worthy, но ви обещавам, че ще се пръснете от смях, а и има хубава любовна история. 


Надявам се този месец да имам време за повече постове, тъй като вече ще бъда първа смяна.


Е, чао!